2020 Production Grammy Nominations Announced

2020 Grammy Nominations have been announced, including the production, engineering, mixing, remixing and mastering categories.

Los Angeles, CA (November 20, 2019)—The 2020 production GRAMMY nominations have been announced, kicking off the run up to the 62nd GRAMMY Awards in February. Production personnel are up for honors in the production, engineering, mixing, remixing and mastering categories.

First-time nominees lead the pack this year, with Lizzo receiving eight nods, including album, record and song of the year, and best new artist. Billie Eilish and Lil Nas X each received six nominations. At 17, Eilish’s nods for album, record and song of the year and for best new artist make her the youngest nominee ever in the top four categories.

2019 Production Grammy Award Winners Announced

The 62nd Grammy Awards will take place on January 26, 2020, at the Staples Center in downtown Los Angeles. The broadcast will air live on CBS from 8:00–11:30 p.m. ET/5:00–8:30 p.m. PT. Alicia Keys will return as host the ceremony for the second year in a row.

2020 Production GRAMMY Nominations

Record of the Year
Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if other than the artist.

Hey, Ma
Bon Iver
BJ Burton, Brad Cook, Chris Messina & Justin Vernon, producers; BJ Burton, Zach Hansen & Chris Messina, engineers/mixers; Greg Calbi, mastering engineer

Bad Guy
Billie Eilish
Finneas O’Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers/mixers; John Greenham, mastering engineer

7 Rings
Ariana Grande
Charles Anderson, Tommy Brown, Michael Foster & Victoria Monet, producers; Serban Ghenea, John Hanes, Billy Hickey & Brendan Morawski, engineers/mixers; Randy Merrill, mastering engineer

Hard Place
H.E.R.
Rodney “Darkchild” Jerkins, producer; Joseph Hurtado, Jaycen Joshua, Derek Keota & Miki Tsutsumi, engineers/mixers; Colin Leonard, mastering engineer

Talk
Khalid
Disclosure & Denis Kosiak, producers; Ingmar Carlson, Jon Castelli, Josh Deguzman, John Kercy, Denis Kosiak, Guy Lawrence & Michael Romero, engineers/mixers; Dale Becker, mastering engineer

Old Town Road
Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus
Andrew “VoxGod” Bolooki & YoungKio, producers; Andrew “VoxGod” Bolooki & Cinco, engineers/mixers; Eric Lagg, mastering engineer

Truth Hurts
Lizzo
Ricky Reed & Tele, producers; Chris Galland, Manny Marroquin & Ethan Shumaker, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer

Sunflower
Post Malone & Swae Lee
Louis Bell & Carter Lang, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers

Album of the Year
Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of new material, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with at least 33% playing time of the album, if other than Artist.

I,I
Bon Iver
Brad Cook, Chris Messina & Justin Vernon, producers; Zach Hansen & Chris Messina, engineers/mixers; BJ Burton, Brad Cook & Justin Vernon, songwriters; Greg Calbi, mastering engineer

Norman F***Ing Rockwell!
Lana Del Rey
Jack Antonoff & Lana Del Rey, producers; Jack Antonoff & Laura Sisk, engineers/mixers; Jack Antonoff & Lana Del Rey, songwriters; Chris Gehringer, mastering engineer

When We All Fall Asleep, Where Do We Go?
Billie Eilish
Finneas O’Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers/mixers; Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters; John Greenham, mastering engineer

Thank U, Next
Ariana Grande
Tommy Brown, Ilya, Max Martin & Victoria Monet, producers; Serban Ghenea & Brendan Morawski, engineers/mixers; Tommy Brown, Ariana Grande, Savan Kotecha, Max Martin, Victoria Monet, Tayla Parx & Ilya Salmanzadeh, songwriters; Randy Merrill, mastering engineer

I Used To Know Her
H.E.R.
David “Swagg R’Celious” Harris, H.E.R., Walter Jones & Jeff Robinson, producers; Miki Tsutsumi, engineer/mixer; Sam Ashworth, Jeff “Gitty” Gitelman, David “Swagg R’Celious” Harris & H.E.R., songwriters; Colin Leonard, mastering engineer

7
Lil Nas X
Montero Lamar Hill, songwriter; Eric Lagg, mastering engineer

Cuz I Love You (Deluxe)
Lizzo
Ricky Reed, producer; Manny Marroquin & Ethan Shumaker, engineers/mixers; Eric Frederic & Melissa Jefferson, songwriters; Chris Gehringer, mastering engineer
Father Of The Bride
Vampire Weekend
Ezra Koenig & Ariel Rechtshaid, producers; John DeBold, Chris Kasych, Takemasa Kosaka, Ariel Rechtshaid & Hiroya Takayama, engineers/mixers; Ezra Koenig, songwriter; Emily Lazar, mastering engineer

 

Best Historical Album
The Girl From Chickasaw County – The Complete Capitol Masters
Bobbie Gentry
Andrew Batt & Kris Maher, compilation producers; Simon Gibson, mastering engineer

The Great Comeback: Horowitz At Carnegie Hall
Vladimir Horowitz
Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers

Kankyo Ongaku: Japanese Ambient, Environmental & New Age Music 1980-1990
Various Artists
Spencer Doran, Yosuke Kitazawa, Douglas Macgowan & Matt Sullivan, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer

Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection
Pete Seeger
Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering engineer

Woodstock: Back To The Garden – The Definitive 50th Anniversary Archive
Various Artists
Brian Kehew, Steve Woolard & Andy Zax, compilation producers; Dave Schultz, mastering engineer, Brian Kehew, restoration engineer

 

Production, Non-Classical

Best Engineered Album, Non-Classical
All These Things
Thomas Dybdahl
Tchad Blake, Adam Greenspan & Rodney Shearer, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer

Ella Mai
Ella Mai
Chris “Shaggy” Ascher, Jaycen Joshua & David Pizzimenti, engineers; Chris Athens, mastering engineer

Run Home Slow
The Teskey Brothers
Paul Butler & Sam Teskey, engineers; Joe Carra, mastering engineer

Scenery
Emily King
Tom Elmhirst, Ben Kane & Jeremy Most, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer

When We All Fall Asleep, Where Do We Go?
Billie Eilish

Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer

 

Producer of the Year, Non-Classical

Jack Antonoff
Dan Auerbach
John Hill
Finneas
Ricky Reed

 

Best Remixed Recording
A remixer’s award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or tracks only.

“I Rise (Tracy Young’s Pride Intro Radio Remix)”
Tracy Young, remixer (Madonna)

“Mother’s Daughter (Wuki Remix)”
Wuki, remixer (Miley Cyrus)

“The One (High Contrast Remix)”
Lincoln Barrett, remixer (Jorja Smith)

“Swim (Ford. Remix)”
Luc Bradford, remixer (Mild Minds)

“Work It (Soulwax Remix)”
David Gerard C Dewaele & Stephen Antoine C Dewaele, remixers (Marie Davidson)

 

Production, Immersive Audio

Best Immersive Audio Album
For vocal or instrumental albums in any genre. Must be commercially released on DVD-Audio, DVD-Video, SACD, Blu-Ray, or burned download-only/streaming-only copies and must provide a new surround mix of four or more channels. Award to the surround mix engineer, surround producer (if any) and surround mastering engineer (if any).

Chain Tripping
Yacht
Luke Argilla, immersive audio engineer; Jurgen Scharpf, immersive audio mastering engineer; Jona Bechtolt, Claire L. Evans & Rob Kieswetter, immersive audio producers

Kverndokk: Symphonic Dances
Ken-David Masur & Stavanger Symphony Orchestra
Jim Anderson, immersive audio engineer; Robert C. Ludwig, immersive audio mastering engineer; Ulrike Schwarz, immersive audio producer

Lux
Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor
Morten Lindberg, immersive audio engineer; Morten Lindberg, immersive audio mastering engineer; Morten Lindberg, immersive audio producer

The Orchestral Organ
Jan Kraybill
Keith O. Johnson, immersive audio engineer; Keith O. Johnson, immersive audio mastering engineer; Marina A. Ledin & Victor Ledin, immersive audio producers

The Savior
A Bad Think
Bob Clearmountain, immersive audio engineer; Bob Ludwig, immersive audio mastering engineer; Michael Marquart & Dave Way, immersive audio producers

 

Production, Classical

Best Engineered Album, Classical
Aequa – Anna Thorvaldsdóttir
International Contemporary Ensemble
Daniel Shores, engineer; Daniel Shores, mastering engineer

Bruckner: Symphony No. 9
Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra
Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer

Rachmaninoff – Hermitage Piano Trio
Hermitage Piano Trio
Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer

Riley: Sun Rings
Kronos Quartet
Leslie Ann Jones, engineer; Robert C. Ludwig, mastering engineer

Wolfe: Fire In My Mouth
Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People’s Chorus of NY City & New York Philharmonic
Bob Hanlon & Lawrence Rock, engineers; Ian Good & Lawrence Rock, mastering engineers

Want more information like this? Subscribe to our newsletter and get it delivered right to your inbox.

Producer of the Year, Classical
Blanton Alspaugh
James Ginsburg
Marina A. Ledin, Victor Ledin
Morten Lindberg
Dirk Sobotka

Recording Academy • www.grammy.com

Close